Biyolojik Gölet

  Biyolojik gölet içerisinde kendi ekosistemini bulunduran ve insan eliyle oluşturulan bir su birikintisidir. Biyolojik göletler diğer göl ve havuzlardan farklı olarak kendi temizliğini içerisindeki canlılar ile yapmaktadır ve bu nedenle dışarıdan kimyasal hiçbir müdahaleye gerek duymamaktadır. Kimyasal ürünlere ihtiyaç duymaması sebebiyle biyolojik göletlerin insan sağlığına ve doğaya hiçbir zararı bulunmamaktadır. Biyolojik göletlerin içerisinde belirli bir besin dengesi bulunmaktadır. Biyolojik gölet insan eliyle oluşturulduğu için istenilen ve uygun olan her alana yapılabilmektedir. Evinizin bahçesinde doğayla iç içe olmanızı sağlayan biyolojik göletler aynı zamanda görünüş olarak da bahçelerinize ayrı bir hava katmaktadır. Biyolojik göletler diğer havuz modellerine oranla daha sağlıklı ve daha uygun oldukları için de günümüzde çokça tercih edilmektedirler.

 

 

 

Biyolojik Gölet Nedir?

Biyolojik gölet kendi içerisinde yer alan bitkiler ve yararlı bakteriler ile kimyasal hiçbir maddeye gerek kalmadan kendi temizliğini yapan ve içerisinde belirli bir besin dengesi bulunan insan eliyle oluşturulan yapay göldür. Havuzlara oranla bakımı da oldukça kolay olan biyolojik gölet günümüzde çokça tercih edilen bir doğaya kaçış yöntemidir. Biyolojik göletler her mevsim kullanıma uygun oldukları için su kullanımı da oldukça azdır. Biyolojik göletlerin içerisinde koi tarzında japon balıkları da yetiştirilebilmektedir.

Biyolojik Gölet Nasıl Yapılır?

Biyolojik gölet yapımına başlanmadan önce profesyonel peyzaj ekibi göletin yapılacağı alanı incelemektedir, göletin yapılacağı alanın toprak tipi, yağış durumu gibi durumlar detaylı olarak incelenmektedir ve buna uygun bir proje çıkarılmaktadır, göletin projesi tasarlanırken içerisine konulacak bitkiler, taşlar ve iskeleler de ortam koşullarına uygun olarak seçilmektedir. Son adım olarak da biyolojik göletin etrafına göletle uyumlu ışıklandırma, fıskiye ve heykel gibi görsel açıdan destekleyici materyaller eklenmektedir. Koi havuzu çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz.

Biyolojik Gölet Yapımı

Biyolojik gölet yapımında profesyonel bir peyzaj ekibinden yardım almak gerekmektedir, peyzaj ekibi göletin yapılacağı alanı detaylı bir şekilde incelemektedir ve alana uygun projeleri tasarlamaktadır, projeler tasarlanırken biyolojik gölete uygun olan su bitkileri, taşlar ve iskeleler gibi detaylara da dikkat edilmektedir. Biyolojik gölet yapıldıktan sonra müşterinin isteğine bağlı olarak gölete ışıklandırma ve fıskiye gibi detaylar da eklenebilmektedir.

Biyolojik Gölet Maliyeti

Biyolojik gölet diğer havuzlardan farklı olarak oldukça uygun fiyatlara hayatımıza dahil edilebilmektedirler, dışarıdan hiçbir kimyasal maddeye ihtiyaç duymadan temizlik işlemini içerisinde bulunan bitkiler ve organizmalar yardımıyla yapması, 4 mevsim kullanıma uygun olması ve su kullanımının az olması sayesinde oldukça uygun fiyatlara biyolojik gölet sahibi olunabilmektedir.

Biyolojik Gölet Fiyatları

Biyolojik göletler için net bir fiyat söylenememektedir, biyolojik gölet fiyatları proje alanına, biyolojik göletin derinliğine ve genişliğine göre içerisine eklenecek bitki, taş ve iskele türlerine göre, görsel açıdan destekleyici olan fıskiye ve ışıklandırma sistemlerine göre değişiklik göstermektedir. Biyolojik gölet diğer havuz türlerine göre oldukça uygun fiyatlara yaptırılabilmektedir. Süs havuzu fiyatları hakkında bilgi almak için bize ulaşın.

Biyolojik Gölet Yapan Firmalar

Senkron Bio Pond ailesi olarak müşterilerimiz için biyolojik gölet projeleri üzerinde çalışmaktayız, birinci kalite malzemeler kullanarak tasarladığımız biyolojik gölet projelerimiz doğal göl haline en yakın şekilde düzenlenmektedir, kaliteli malzemelerle tasarladığımız biyolojik gölet modellerimiz müşterilerimize uzun kullanım ömrü sunmaktadır, müşterilerimizin istekleri doğrultusunda birçok farklı boyutta ve derinlikte gölet tasarlayabilmekteyiz. Biyolojik dere seçeneklerimizden de yararlanabilirsiniz.

Biyolojik Gölet Bitkileri

Biyolojik göletlerde su altı bitkileri, yüzen bitkiler ve kıyı bitkileri kullanılabilmektedir. Nilüfer, su kamışı, eğri otu, su mercimeği, iris ve su kanası gibi bitkiler biyolojik göletlerde kullanılabilmektedir. Süs havuzu örneklerimize göz atmak için tıklayın.

Biyolojik Gölet Kesiti

Biyolojik göletlerin içerisinde biyolojik şelale kutusu, su bitkileri, kaya ve çakıllar, plastik kaplama maltz, koruyucu zemin ve yüksek basınçlı temizleyici su motoru bulunur. Kaya fıskiyeler, kaya, çakıllar ve plastik maltz göletin en derin kısmında yer almaktadır. Koruyucu zemin ve su bitkileri bu katmanın bir üstünde yer almaktadır ve en üst kısımda biyolojik şelale kutusu ve yüksek basınçlı su motoru bulunmaktadır.

Biyolojik Gölet Nasıl Temizlenir?

Biyolojik göletler temizlik işlemini kendi içinde halletmektedir. Bitkili ve bitkisiz olarak iki modele ayrılan biyolojik göletlerin bitki olan modellerinde bitkiler suda bulunan nitrat ve fosfatı minerallere çevirmektedir, mikroorganizmalar yardımıyla bu mineraller bitkilerin özümseyebileceği şekle çevrilmektedir ve bu döngü tekrarlanmaktadır, bu sayede su temiz kalmaktadır. Bitkilerin olmadığı biyolojik göletlerde ise biyolojik filtrasyon sistemi bulunmaktadır, bu yöntemde yararlı bakteriler yardımıyla su arıtılmaktadır. Biyolojik yüzme havuzu temizleme işlemlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.

Biyolojik Göletin Avantajları

Biyolojik göletlerin dekoratif duruşunun yanı sıra birçok avantajı da bulunmaktadır; yaz kış kullanıma uygun olması sebebiyle su kullanımı azdır, kimyasal maddeler kullanılmadığı için insan sağlığına ve doğaya bir zararı bulunmamaktadır, artıma işlemi içerisinde bulunan bitkiler ve organizmalar ile yapıldığı için ekonomik açıdan uygundur, proje alanına göre istenilen boyutlarda yapılabilmektedir, kişiye özel tasarlanmaktadır, beton kullanımına gerek yoktur. Ekolojik yüzme havuzu hizmetlerimiz için tıklayın.

Biyolojik Gölet Teknik Servis

Senkron Bio Pond’u tercih ederek yaptırdığınız biyolojik göletle ilgili herhangi bir problem yaşandığı durumlarda sitemizde yer alan iletişim kısmından bizlere kolayca ulaşabilirsiniz, profesyonel ekibimiz ile çalışarak oluşan sorunu gidermekteyiz.


TOP