Biyolojik Gölet

Biyolojik Gölet

Tarihi antik yunana kadar uzanan yapay göletler, nesiller boyunca sulama kaynağı, su deposu veya japon kültüründe çok sıkça rastlanmakta olup avrupada son dönemde büyük ilgi görmektedir. Geleneksel havuzların altarnatifi niteliğinde bulunan biyolojik göletler, giderek artan talepler doğrultusunda insanların doğaya yerleşme ve huzuru arama konusunda çaba içerisinde olduğunun açık bir delili sayılmaktadır. Günümüz dünyasında biyolojik göletler üç ana başlıkta tasarlanmatakdır. Biyolojik Yüzme Havuzları İçerisine hiç bir kimyasal bileşen eklenmeden, suyun özel filtreler ile içme suyu kalitesine getirilerek hazırlanan biyolojik gölet çeşitlerindendir. Günümüzde bir çok yüzme havuzu talepleri biyolojik yüzme havuzları şeklindedir. Biyolojik Göletler  Biyolojik göletler hiç bir kimyasal madde eklentisi bulunmayan tamamiyle doğal haliyle suyun bitkiler ve özel filtrelemeler ile temizlenmesi ile oluşturulan ekolojik bir oluşumdur. Bu tip göletlerin yapılmasında ki en önemli etken doğada var olan göl ve göletlerin insani imkanlar ile yapılarak istediğiniz her hangi bir alanda oluşturulmasıdır. İster evinizin bahçesinde isterseniz iş yerinizin girişinde kullanın amaemin olun ki konulan her alanın güzelliği ile büyülememsi içten bile değildir. Bu tip göletlerde isteğe bağlı olarak temizlenmesini ve su içerisinde oksijen üretimini sağlayan bitkiler, taşlar ve daha bir çok özel materyaller ile süslenmesi mümkündür. Dekoratif Göletler Dekoratif göletler adından da anlaşıldığı üzere görselliği en ön plana taşıyan, içerisinde bitkiler, balıklar, ve daha bir çok canlıya ev sahipliği yapan emsallerinden farklı gölet türleridir. Günümüzde balık yetiştiricileri akvaryumlardan sıkılmış olacak ki dekoratif göletlerde koi tarzında japon balıkların yetiştiriciliğini yapabilmektedir. Biyolojik göletler kurulumunun yanı sıra içerisinde kimyasal maddeler bulundurmadan oluşturulmakta olup bakım kolaylıkları, işletme sırasında oluşacak olan maliyetin diğer havuzlara göre daha az olması bu tip göletlere ilgiyi bi hayli arttırmaktadır. klor ve diğer kimyasalların insan hayatına ciddi tehlikeler saçtığından dolayı, hijyen kolaylığı ve dekoratif açıdan zengin olması biyolojik göletlere olan ilgiyi her geçen gün arttırıyor.

Süs Havuzu

Süs havuzları görsel amaçlarla yapılmaktadır. İstenilen boyut ve özelliklerde Süs havuzları yapılması mümkündür. Devridaim sistemiyle fıskıyeler, yapay şelaleler, su perdeleri yapılması mümkündür. Su oyunları, ses oyunları, ışık donanımları yapılabilmektedir. Süs havuzları için aydınlatma ekipmanları mevcuttur. Yüzey üzerindeki su oyunlarının ışıklandırılması, renklendirilmesi, LED teknolojili aydınlatmalar gibi çalışmalar yapılmaktadır. Süs havuzlarının içine girilmesi, yüzme, spor vs. amaçlarla kullanılması uygun olmasa da izlerken insana huzur veren bir durum olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Süs havuzlarında görsellik en ön plandadır. Güvenli bir elektrik tesisatı ile güvenli bir sistemi tercih ederek uzun ömürlü kullanabileceğiniz süs havuzları yaptırmanız mümkündür.

Bahçenize işyerinize süs havuzu yaptırmak istiyorsanız bütçenize en uygun çözümü seçebilirsiniz. Yüksek görsel etkisi olan çözümlerden olan atlayan su sistemleri, kaliteli ve güçlü spot tip enerji tasarruflu led teknolojili süs havuzu aydınlatmaları, yüksek basınçlı süs havuzu fıskiye nuzolları ve fıskiyeler, yüksek kaliteli ve rahatlatıcı insana huzur veren etkiye sahip olan şelaleler ve su perdeleri yaptırabilirsiniz. Süs havuzlarının bakımı için gerekli malzemeler vardır. Bunlar; pompalar, filtrasyon sistemleri ve kimyasal ekipmanlarıdır. Üstün dayanıklılık için temiz tutulması gerekmektedir. Süs havuzlarının bir bahçenin, bir alışveriş merkezi alanının vazgeçilmez tanımlayıcı unsurlarından biri olduğu bir gerçektir. Süs havuzu yaptırmak için bir alana sahipseniz siz de bütçenize en uygun süs havuzu tipini seçerek yaşam alanlarınızı çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

 
TOP