Biyolojik Gölet

Biyolojik Gölet

Tarihi antik yunana kadar uzanan yapay göletler, nesiller boyunca sulama kaynağı, su deposu veya japon kültüründe çok sıkça rastlanmakta olup avrupada son dönemde büyük ilgi görmektedir. Geleneksel havuzların altarnatifi niteliğinde bulunan biyolojik göletler, giderek artan talepler doğrultusunda insanların doğaya yerleşme ve huzuru arama konusunda çaba içerisinde olduğunun açık bir delili sayılmaktadır. Günümüz dünyasında biyolojik göletler üç ana başlıkta tasarlanmatakdır. Biyolojik Yüzme Havuzları İçerisine hiç bir kimyasal bileşen eklenmeden, suyun özel filtreler ile içme suyu kalitesine getirilerek hazırlanan biyolojik gölet çeşitlerindendir. Günümüzde bir çok yüzme havuzu talepleri biyolojik yüzme havuzları şeklindedir. Biyolojik Göletler  Biyolojik göletler hiç bir kimyasal madde eklentisi bulunmayan tamamiyle doğal haliyle suyun bitkiler ve özel filtrelemeler ile temizlenmesi ile oluşturulan ekolojik bir oluşumdur. Bu tip göletlerin yapılmasında ki en önemli etken doğada var olan göl ve göletlerin insani imkanlar ile yapılarak istediğiniz her hangi bir alanda oluşturulmasıdır. İster evinizin bahçesinde isterseniz iş yerinizin girişinde kullanın amaemin olun ki konulan her alanın güzelliği ile büyülememsi içten bile değildir. Bu tip göletlerde isteğe bağlı olarak temizlenmesini ve su içerisinde oksijen üretimini sağlayan bitkiler, taşlar ve daha bir çok özel materyaller ile süslenmesi mümkündür. Dekoratif Göletler Dekoratif göletler adından da anlaşıldığı üzere görselliği en ön plana taşıyan, içerisinde bitkiler, balıklar, ve daha bir çok canlıya ev sahipliği yapan emsallerinden farklı gölet türleridir. Günümüzde balık yetiştiricileri akvaryumlardan sıkılmış olacak ki dekoratif göletlerde koi tarzında japon balıkların yetiştiriciliğini yapabilmektedir. Biyolojik göletler kurulumunun yanı sıra içerisinde kimyasal maddeler bulundurmadan oluşturulmakta olup bakım kolaylıkları, işletme sırasında oluşacak olan maliyetin diğer havuzlara göre daha az olması bu tip göletlere ilgiyi bi hayli arttırmaktadır. klor ve diğer kimyasalların insan hayatına ciddi tehlikeler saçtığından dolayı, hijyen kolaylığı ve dekoratif açıdan zengin olması biyolojik göletlere olan ilgiyi her geçen gün arttırıyor.

Süs Havuzu

Süs havuzları görsel amaçlarla yapılmaktadır. İstenilen boyut ve özelliklerde Süs havuzları yapılması mümkündür. Devridaim sistemiyle fıskıyeler, yapay şelaleler, su perdeleri yapılması mümkündür. Su oyunları, ses oyunları, ışık donanımları yapılabilmektedir. Süs havuzları için aydınlatma ekipmanları mevcuttur. Yüzey üzerindeki su oyunlarının ışıklandırılması, renklendirilmesi, LED teknolojili aydınlatmalar gibi çalışmalar yapılmaktadır. Süs havuzlarının içine girilmesi, yüzme, spor vs. amaçlarla kullanılması uygun olmasa da izlerken insana huzur veren bir durum olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Süs havuzlarında görsellik en ön plandadır. Güvenli bir elektrik tesisatı ile güvenli bir sistemi tercih ederek uzun ömürlü kullanabileceğiniz süs havuzları yaptırmanız mümkündür.

Bahçenize işyerinize süs havuzu yaptırmak istiyorsanız bütçenize en uygun çözümü seçebilirsiniz. Yüksek görsel etkisi olan çözümlerden olan atlayan su sistemleri, kaliteli ve güçlü spot tip enerji tasarruflu led teknolojili süs havuzu aydınlatmaları, yüksek basınçlı süs havuzu fıskiye nuzolları ve fıskiyeler, yüksek kaliteli ve rahatlatıcı insana huzur veren etkiye sahip olan şelaleler ve su perdeleri yaptırabilirsiniz. Süs havuzlarının bakımı için gerekli malzemeler vardır. Bunlar; pompalar, filtrasyon sistemleri ve kimyasal ekipmanlarıdır. Üstün dayanıklılık için temiz tutulması gerekmektedir. Süs havuzlarının bir bahçenin, bir alışveriş merkezi alanının vazgeçilmez tanımlayıcı unsurlarından biri olduğu bir gerçektir. Süs havuzu yaptırmak için bir alana sahipseniz siz de bütçenize en uygun süs havuzu tipini seçerek yaşam alanlarınızı çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

 
Biyolojik Gölet

Biyolojik göletler kendi bünyesindeki faydalı bakteriler dolayısıyla kimyasal desteği sağlamadan kendi kendini temizleyen doğal görünümlü göletlerdir. İçerisinde peyzaj bulunduran projelerde biyolojik gölet için öncelikli olarak keşif yapılmaktadır. Müşterilerin tercihleri belirlenir ve bilgiler doğrultusunda projelendirme çalışması başlatılır. Bu proje aşamasında gölet içerisinde bulunacak olan canlılar içinde planlama yapılır. Biyolojik gölet ekosistemi oluşturulduktan sonra doğal mimariye ait değerler kullanılarak proje tamamlanmaktadır.

​Firmamız yapay gölet yani biyolojik gölet yaparken aynı zamanda bu göletler için gerekli malzemeleri de sizler için satışını yapmaktadır. Öncelikle gölet ve havuz yapımı işlemlerini yürütürken sizlere kapsamlı bir ön araştırma ve hazırlık sürecinin ardından uygulama yapmaktayız. Havuz ve gölet için konumlandırma çalışması yapılmaktadır. Uygulama yapılacak alanın uzun yıllar kullanılabilecek yapıya uygun olmasına dikkat ederek bahçe içerisinde en iyi bölge seçilmektedir. Dört mevsim boyunca mevsim koşullarına göre en az etkilenecek konumlandırma yapıldıktan sonra uygulama çalışmalarına başlamaktayız. Biyolojik göletin doğal bir görünümde olmasına özen göstererek bahçenizdeki diğer bitkilerle bütünleşmesini sağlıyoruz. İsteğinize göre içerisine uygun balıkları yerleştiriyoruz. Fıskiyeli modellerde Fiskiye pompaları ve fıskıye pompa setleri montajlarını yapıyoruz. Diğer fiskıye akseuarlarından da tercihinize göre temin ediyoruz. Yapay gölet bakım ve temizliği için düzenli kullanıma uygun filtre pompası ve şelale pompası da firma satışlarımız içerisindedir. Basınçlı ve serbest akış filtresi uygulamalarıyla da sizlere kapsamlı bir çalışma sunuyoruz. Gölet havalandırma hizmetini de sunarak sizlere alanımızda tam kapasite hizmet sunmaktayız.

Genellik olarak biyolojik gölet çalışmalarında bitki seçimi suyun derinlik durumu, uygulanacak alanın​ iklim koşulları temel olarak baz alınmaktadır.

Ülkemizdeki iklim farklılıkları sebebiyle her yer için aynı bitki türünün kullanmak yanlış bir durum olacaktır. Ancak bitki çeşitlerinin iklim koşullarına dayanıklılık gösteren farklı çeşitleri özellikle dikkat​ edilmesi gerekir.

​Mesela; Akdeniz bölgesi için uygulanacak yapay gölet açısından tercih edilmesi gereken bitkiler İç Anadolu bölgesi açısından uygun olmayabilir. Ancak iris, Nilüfer, eğir otu, su kanası gibi bitkiler pekçok bölgede sorun yaşanmadan canlılığını sürdürmektedir. Yapay göletlerde bitki dikme sistemi hidroponik sistem ile yapılmalıdır. Çünkü bu sistemle yapılmadığında dikim işlerinde su bitkilerinin yetiştirilme aşamalarında toprak nedeniyle gölet suları bulanık olmaya başlamaktadır. Aynı zamanda besin yoğunlaşması nedeniyle yosun oluşumu açısından elverişli duruma gelmektedir. Bu durumda yeni yapılan bir göletin kendi kendini temizlik oluşturma durumu güçleşmektedir.

TOP